Finance Committee

Board Liaison: Chris Smith

This committee has 3 major purposes:  1) Oversee and review the Association’s contracts with the State of North Carolina DENR and the Association’s Administrator.  2)  Develop and maintain the financial strategies/objectives of the Association, including the preparation of the annual budget.  3)  Oversee the logistics of the schools and the financial impact of the logistics on the financial success of the schools.

Committee Members

Ricky Langley (Chair)
Randy Hawkins
Chris Smith
Ken Loflin
Julius Patrick
Jeff Isley

Professional Development Committees

Board Liaison: Jeff Isley

Seminars

To create training opportunities for water system operators and staff to help them improve their knowledge base, technical skills and level of professionalism and assure the Association meets the current mandates of the State contract, in respect to seminar training.

Committee Members

Christyn Fertenbaugh (Co-chair)
Brad Whitman (Co-chair)
Jeremy Godfrey
Dana Hill
Seola Hill
Pam Moss
Tim Bishop
Vance Brooks
Tony Mencome
Allan O’Briant
Dail Booth
Lee Latham
Dyk Luben
Julia Cavalier
Carl Scharfe

Annual Schools

This committee is responsible for organizing (scheduling of classes, instructors, etc.)
the Fall and Spring training schools for Water Treatment Operators.

Committee Members

Sandra Bradshaw, Co-Chair
Mark Hahn, Co-Chair
Lee Kiser
Chris Smith
Garrett Gilbert

Lab Analyst

To educate and train personnel whom are involved in the analysis of drinking water.

Committee Members

Chris Goforth (Co-Chair)
Chad Flannagan (Co-Chair)
Bernadine Wardlaw (Co-Chair)
Jeff Isley
Amy Watters
Sandra Bradshaw
Jesse Chadwick
Cindy Gall
Dustin Guyer
Gina Kimble
Patricia Quinichett
Steve Beale
Chris Johnson
Elizabeth Meyer
Michele Andrews
David Livingston

Board of Examiners

The Board prepares technical questions and works closely with the NC Water Treatment Facility Operators Certification Board to prepare and administer comprehensive and thorough examinations that accurately reflect the knowledge of the successful examinees.

Committee Members

Pat Irwin (Chair)
Ricky Langley
Ken Loflin
Adam Waters
Heather Adams
Randy Hawkins
Rani Holland
Tommy Overby
Jeff Carlisle
Julius Patrick
Chris Smith
Jay Van Hoose
Dail Booth
Yama Jones
Patty Hall
Mark Hahn
Janet Mills

Public Image Committees

Board Liaison: Leslie Carreiro

Membership Services

The primary role of this committee is to plan, organize and carry out current and future objectives and tasks as directed and assigned by the Executive Committee to canvas and maintain an accurate and up to date inventory of current and potential new membership.

Committee Members

Kathy Gatlin
Pam Gibbons
Bess Farmer
Frank Efird
Jeremy Godfrey
Mike Houston
Chad Flannagan
Julius Patrick
Mike Bell
Tom Boyd
Tena Mullis
Steve Pope
Sam Molinas
Ken Loflin
Ray McCall
Heather Cagle

Outstanding Operator of the Year

To solicit candidates for the Outstanding Operator of the Year, the Certified Operators of the Year Awards, Laboratory Analyst of the Year, and Educator of the Year Awards. Once all nominations are in, the committees will review the nominations and select the winners.

Committee Members

Chris Smith (Chair)
Randy Hawkins
Joey White

Leadership Committees

Board Liaison: Ken Loflin

Nominating

To prepare and submit a list of proposed Officers to be elected in accordance with the Constitution and By-Laws of the Association.

Committee Members

Sam Molinas (Chair)
Mike Houston
Tena Mullis
Frank Efird
Steve Pope
Ray McCall

Rules Committee

This committee will be responsible for reviewing the Association’s Constitution and By-Laws and making recommendations to the NCWOA Executive Committee for any additions, modifications or deletions needed to keep the Constitution and By-Laws current.

Committee Members

Tommy Overby (Chair)
Mack Edmisten
James Fuller
Ricky Langley
Jay Van Hoose
Marty Wilson